Eestis on habekakk üliharuldane - Lapinpöllö aga Soomes seevastu "tavaline". Noh mitte nüüd ikka päris tavaline aga Eestiga võrreldes küll, sest Soome taigades on tal sobivad pesitsustingimused. Seetõttu on Eesti kakuhuvilistel hea võimalus käia põhjanaabrite juures seda uhket lindu uudistamas ja pildistamas. Talviti kütib ta ka päevasel ajal, nii et valgusega ei tohiks probleeme olla.
Kuna tal on seljas korralik maskeerimiskuub, siis tema märkamine põldude vahel teeäärsete puude otsas hallis keskkonnas osutub esimeseks väljakutseks. Olles mõne isendi aga leidnud, sõltub edasine nagu ikka fotograafi kannatlikkusest. Vastupidiselt näiteks kotkale talub ta varjamata inimest väga hästi ning talle saab avalikult üpris lähedale (lausa paarikümne meetri kaugusele) nihkuda. Samuti võib ta ise vahepeal oksa vahetada või peale hiire püüdmist sulle lähedal olevale oksale/elektritraadile istuma tulla ning tundub nagu ei häiriks ümbritsevad vaatlejad teda grammigi.
Oodates möödub tunde. Pidevalt pöörab ta pead kuulatades lume alt tulevaid helisid ning et lõpuks tema sööstu hiire järgi mitte maha magada, siis peab kogu aeg poole silmaga pildiotsijas olema ning sõrme päästikul hoidma.
Valdavalt on habekakk orienteeritud hiirte püüdmisele. Hiirevaesel perioodil ei ütle ta endast väiksematest tiivulistest loomulikult ära - aga seda juhul kui ta kogukas ja aeglane keha võimaldab mõne kogemata kinni püüda.
Ilusat valgust meile ilm ei pakkunud aga ehedat jahipidamist demonstreeris habekas küll - 5 tunni jooksul tegi ta 2 sööstu.
Category: [Lind]
Tags: finland great-grey-owl habekakk lapinpöllö soome strix-nebulosa